Jest szeroko rozprzestrzeniony. Rodzimy obszar jego występowania obejmuje całą Europę, część Azji oraz północną Afrykę. Jako gatunek zawleczony lub uciekinier z uprawy rozprzestrzenił się także w Australii, Nowej Zelandii oraz Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Siedlisko; bory sosnowe, polany, zręby leśne. Roślina wybitnie kwasolubna. Porasta suche lasy i torfowiska.
Pokrój: Krzewinka zimozielona, wysoka na 20-80 cm, o gałązkach rozesłanych na ziemi;
Liście: Zimozielone, drobne, kształtu igiełkowatego, ułożone naprzeciwlegle.
Kwiaty: Obupłciowe, drobne, dzwonkowate, różowoliliowe, czterokrotne, zebrane w jednostronnych wielokwiatowych gronach szczytowych. Poszczególne kwiaty otoczone są zielonym, 4-listkowym kieliszkiem. Kwitnie od sierpnia do października.
Owoce: Pękająca 4 komorami torebka zawierająca liczne, bardzo drobne nasiona.
Surowiec zielarski: Ziele, kwiaty. Surowiec zawiera garbniki, flawonoidy, kwercytynę i mirycetynę, arbutynę, olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne z dużą zawartością krzemionki.
Działanie
- Przeciwzapalne.
- Moczopędne.
- Działa nieznacznie rozkurczowo i przeciwbakteryjnie.
- Wyciągi stosuje się najczęściej w stanach zapalnych dróg moczowych, a także pomocniczo w kamicy moczowej. (Pożądane jest jednak doprowadzenie odczynu moczu do alkalicznego pH 7,2-8,0).
- Przeciwreumatyczne.
- Uspokajające.
- Stosuje się je przy schorzeniach dróg moczowych, chorobach nerek i przewodu pokarmowego.
- Przy chorobach wątroby i bezsenności.
Zbiór i suszenie: W początkach kwitnienia, pod koniec sierpnia, ścina się górne części rozkwitających gałązek, a następnie suszy w miejscach przewiewnych i zacienionych. Same kwiaty suszy się w cienkich warstwach na powietrzu lub w suszarniach w temperaturze około 40 stopni.
Napar (z kwiatów wrzosu)
1-1 1/2 łyżki kwiatów zalać w termosie 2 szklankami wody wrzącej, zamknąć i odstawić na 1 godz. Pić 1/3-1/2 szklanki 2-4 razy dziennie po posił- kach jako środek moczopędny i odkażający drogi moczowe lub na 30 min przed jedzeniem ja- ko środek żołądkowy, regulujący trawienie.