Kratom
(Mitragyna speciosa) rośnie w gorących i wilgotnych lasach Azji Pd-Wsch (przede wszystkim w Tajlandii i Malezji, na wyspach Kalimantan, Sumatrze, na Filipinach, w Papui, Nowej Gwinei) i jest dużym, tropikalnym, wiecznie zielonym drzewem z rozłożystymi, wzniesionymi do góry konarami o ciemnozielonch liściach i żółtych kwiatach. Krantom w Tajlandii jest uprawiany od wielu lat, ale jego zażywanie jest surowo zabronione.

Chemia

Kratom to jeden z naturalych depresantów czyli substancji działających uspokajająco, relaksująco, usypiająco, przeciwlękowo i spowalniająco, jest między innymi agonistą receptora opioidowego μ. Kratom aktywuje receptory MOR, w sposób zbliżony do działania morfiny, nie jest jednak tak uzeleżniający jak leki opioidowe.W liściach Mitragyna speciosa zawrtość alkoidów wynosi ok 0,5%, z czego miej więcej połowę stanowi mitragynina. W kratomie znaleźć można wiele innych alkoidów, które wspomagają udkład odpornościowy, oraz obniżają ciśnienie krwi.


Jak działa Kratom

Kratom działa jednocześnie stymulująco jak i uspakająco co sprawia , że jest on wyjątkowy.




Efekty pobudzające

W niewielkich dawkach Kratom działa aktywizująco, energetyzująco, dodaje chęci do pracy, ale też pomoga się skupić, daje poczucie szczęścia i wpływa na wytrzymałość fizyczną. Przy małych dawkach ludzie zauważają, że mają więcej energi, są bardziej skupieni, a dodatkowo są bardziej otwarci na ludzi.
Według Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) mała dawka to zaledwie kilka gramów, pierwsze efekty widać już w ciągu 10 minut i trwją one 2-5 godzin.

Efekty uspokajające

Przy dawkowaniach średnich i dużych kratom ma działanie uspakajające i przeciwbólowe, pozwlające zrelaksować umysł, działa jak opiat, daje entuzjam, duży chill-out, osłabia emocje, daje uczucie uspokojenia, a nawet zakochania się. Stan może trwać do sześciu godzin.

Dawkowanie

Kratom powinien być stostowany w okazjonalnych sytuacjach, nie na codzień, ponieważ torencja rośnie bardzo szybko, co powoduje, że dawki bardzo się różnią.
Wywar z ok. 1-3 g suszonych liści ma działanie pobudzające (zbliżone do kofeiny), nie powoduje skutków ubocznych, jak np. kołatania serca. Początkującym zaleca się 3-6g. Średnia dawka to 8-15g, a od 16g rozpoczyna się dawka wysoka, przy dużej tolerancji może ona wynosić nawet 20-25g, ale wszystko powyżej tej dawki nie jest wskazane dla niedoświadczonych użytkowników.



Konsumpcja

Kratom najczęściej zalewa się wrzątkem i pije wywar (suszone liście moża parzyć jak herbatę, osoby ropoczynające przygodę z Kratomem zaczynają od 3 liści, bardziej doświadczone używają nawet do 20 liści), można go zwyczajnie zjeść (w Pd-Wsch Azji pracownicy żują surowe liście, aby usunąć uczucie zmęczenia), albo połknąć w postaci kapsułe lub tabletek, dostępny jest także w postaci pasty. Najmniej efektywną metodą jest palenie (nie zalecane).
Z ciekawostek: w Tajlandii, zwłaszcza w rodzinach chłopskich, milej widziany na małżonka dla córki jest mężczyzna, który używa kratom, niż ten który pali konopie, ponieważ kratom pobudza do pracy. Chłopi żują świeże liście nawet kilka razy dziennie, popijając je gorącą herbatą lub kawą.

Medycznie

Kratom to bardzo dobry środek, liście i wyciągi z liści używa się jako preparat zarówno uspakajający jak i pobudzający. Przeprowadzane badania wykazły, że alkaloidy znajdujące się kratomie mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, działają także przeciwnowotworowo (w niektórych krajach podaje się silny wywar lub ekstrat z ponad 10 g suchych liści chorym na raka), pomaga przy leczeniu przewlekłego bólu, a nawet w leczeniu lęku. Kratom jest stosowany w celu złagodzenia objawów fibromialgii, ponieważ działa zwiotczająo na mięśnie. Można go używać przy dolegliwościach trawiennych, powstrzymuje biegunki. Znachorzy od lat stosują Kratom jako lek na kaszel, cukrzycę, oraz w leczeniu nadciśnienia - na polepszenie krążenia krwi. Kratom pomaga również zwiększyć libido i ogónie zwiększa sprawnośc seksualną. Przy niskich, kontrolowanych dawkach stosować go można jako środek uspokajający. Dzięki swoim energetyzującym i pobudzającącym właściwościom pomaga w zwalczaniu depresji oraz ułatwia odstawienie niektórych leków (np. opium), gdyż łagodzi objawy odstawienia i hamuje głód narkotykowy (istnieje wiele doniesień użytkowników). Kratom łagodzi również efekty odstawienia alkoholu i opiatów, ze wzgledu na to, że mieszanina alkaloidów w nim zawarta jest agonistą dla receptorów μ. Z niektórch danych wynika, że wywoływane przez niego znieczulenie jest o wiele wyższe niż działanie morfiny. Kratom ma pozytywne działanie przy leczeniu uzależnień od kokainy i heroiny (o tym, że liście Mitragyna speciosa leczą uzależnienie od opium doniósł w 1897 roku H. Ridley). Obecnie w Nowej Zelandii pacjenci regularnie palą liście kratomu przez 6 tygodni podczas detoksykacji uzależnień metadonowych, twierdzą że podczas nocy miewają świadome sny.

Skutki uboczne

Kratom nie został jeszcze dokładnie zbadany klinicznie (co jest ważne przy opracowywaniu nowych leków), więc nie może oficjalnie być zalecany do użytku medycznego. Wyniki jednego z badań potwierdziły uzależniające właściwości mitragyniny, głównego psychoaktywnego alkaloidu zawartego w kratom. Uzależnienie może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, drżenie, pocenie się, niezdolność do spania i halucynacje. Długotrwałe stosowania kratomu może spowodować zaparcia, brak apetytu, utratę masy ciała, kłopoty ze snem, może także wstąpić zmiana zabarwienia skóry (w szczególności policzków).

Czy kratom uzależnia?

Kratom nie powininen być używany na co dzień, ponieważ potrafi uzależniać (nie tak mocno jednak jak morfina i heroina). Przy stosowaniu Kratomu w nadmiarze i przez długi okres, gdy przestaje się go stosować mogą wystąpić objawy odstawienne, takie jak: bezsenność lub długotrwałe spanie, obniżony nastrój, niski poziom energii, bóle mięśniowe, zaparcia, nudności, wymioty, nerwowość, agresja, utrata libido, suchość w jamie ustnej, a nawet ciemnienie skóry na policzkach. W takich sytuacjach pomocne jest stopniowe obniżenie dawki. Kratom nie jest tak szkodliwy dla zdrowia jak np. opium, a skutki uboczne przy długotrwałym, regualarnym stowaniu są umiarkowane. Jak mówił Paracelsus: truciznę od lekarstwa odróżnia tylko dawka - wiec bądźmy rozsądni.