Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny skrzypowatych. Występuje głównie w Europie, w Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego kraju. Rośnie na polach uprawnych i w ogrodach, na ugorach, przydrożach i rzadziej na łąkach. Jest pospolitym chwastem na różnych glebach i w różnych uprawach.
Pęd zarodnionośny: Pojawia się wczesną wiosną jest soczysty, wzniesiony i nierozgałęziony, ma wysokość 10–30 cm, przy średnicy 2–6 mm i zabarwienie jasnobrunatne lub czerwonawe. Na przekroju poprzecznym jest okrągły i ma lejkowato rozdęte pochwy (z 6–12 zasychającymi łuskami o kolorze od zielonawego do brunatnego). Na szczycie znajduje się jeden brunatny, tępo zakończony kłos zarodnionośny o długości 1,5–3 cm. Wytwarzają się w nim (od marca do maja) zarodniki. Po ich dojrzeniu kłos ten obumiera.
Pęd płonny: Pojawia się pod koniec wiosny, ma wysokość do 40 cm. Jest zielony i okółkowo rozgałęziony (10–12 gałązek bocznych), szorstki i żeberkowany (ma 6–19 żeberek). Pochwy są zielone, walcowate z 6–18 czarniawymi ząbkami na szczycie z białym obrzeżeniem. Odgałęzienia są pojedyncze, z 4-5 głębokimi żeberkami i pochwami o 4-5 ząbkach.
Liście: Są bardzo drobne, występują na pędach w okółku, otaczając węzły i wzmacniając je. Na pędzie płonnym jest ich 6–18, mają kształt czarnych ząbków z białym obrzeżeniem. Długie, cienkie i członowane rozgałęzienia boczne wyrastające z okółka to nie liście, lecz pędy.
Kłącze: Długie, czołgające się, brunatnego koloru. Występują na nim bulwy pędowe, zawierające substancje zapasowe.
Skład chemiczny: Ziele zawiera duże ilości krzemionki, alkaloidy (m.in. nikotynę), saponiny (ekwizetoninę), flawonoidy (ekwizeterynę i izokwercytynę). Białka stanowią 14,6% suchej masy ziela, azot 2,3%. Spośród składników mineralnych w 1 kg suchej masy ziele skrzypu polnego zawiera 34,2 g K, 1,15 g P, 285 mg Fe i 28 mg Mn. Bulwki na kłączach zawierają skrobię.
Działanie
- Remineralizujące, dostarcza organizmowi niezbędnych jonów oraz mikroelementów, ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne.
- Krzemionka w nim zawarta zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym i miażdżycy.
- Odgrywa rolę w przemianie materii, wpływa na stan błon śluzowych.
- Wewnętrznie stosowany przy schorzeniach dróg moczowych,
- Zewnętrznie przy stanach zapalnych.
- Przy dłuższej kuracji należy podawać jednocześnie witaminę B¹, gdyż skrzyp zmniejsza jej stężenie w organizmie.
- Ziele skrzypu zalecane jest również dzieciom cierpiącym na nieżyty oskrzeli i astmę oskrzelową.
- Stosuje się go przy wewnętrznych krwotokach i krwawych wymiotach, gnijących ranach, rakowatych wrzodach,
- Na porost włosów
- Przy puchlinie wodnej, chorobach nerek,prostacie.
- Jeżeli palisz dużo papierosów i masz męczący kaszel a chcesz go się pozbyć to warto pic napar sporządzony na bazie skrzypu polnego i korzeniu ślazu.
- Napar może być stosowany do mycia skóry o cerze zmęczonej, starzejącej się lub z innych powodów trudnej do pielęgnowania.
Surowiec zielarski: Ziele z pędów płonnych.
Zbiór i suszenie: Zbiera się zielone pędy, ścinając je 5-10cm od ziemi przez całe lato i suszy w cieniu pod przykryciem w temp. do 60 °C, tak, by nie straciły zielonego koloru.
Napar
Dwie łyżki skrzypu gotować w 500ml wody przez 30 minut pod przykryciem następnie dodać łyżkę korzenia ślazu i gotować to wszystko razem przez pięć minut po czym odstawić do naciągnięcia.Pić parę razy dziennie,kuracje tą warto powtarzać co jakiś czas chyba że rzucisz palenie i ustąpią objawy uporczywego kaszlu.
Wyciąg
Przy łupieżu
1.skrzyp polny ziele 100 gr
2.korzeń mydelnicy 100 gr
3.korzeń łopianu 100 gr
4.liść pokrzywy 100 gr
Zioła dobrze wymieszać,garść ziół zalać litrem wody i gotować 30 minut pod przykryciem,po tym czasie przecedzić i spłukać głowę po myciu.
Odwar
W problemach miażdżycowych z 2-3 łyżeczek ziela skrzypu polnego zalanym dwoma szklankami wrzątku, po naciągnięciu pijemy 2-4 razy dziennie po pół szklanki.
Jako zioło antyrakowe
1.2 łyżki utartej huby brzozowej
2.2 łyżki ziela skrzypu polnego
Zioła zagotować w 0.75 litra wody pod przykryciem prze 20 minut odcedzić i pić w ciągu dnia po parę łyków
Dawkowanie
2-3 razy dziennie między posiłkami pić należy ciepły i odcedzony odwar uzyskiwany w wyniku łagodnego gotowania przez 10–15 minut łyżki ziela zalanej szklanką wody.
Skrzyp polny używany jest także jako dodatek do kąpieli pojędrniających skórę, a także do produkcji preparatów kosmetycznych. Napar po zmieszaniu z alkoholem i octem daje lotion. Preparaty stosowane są do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku i czyraków. Wywar ze skrzypu stosowany jest w kosmetykach służących do płukania włosów oraz środ ków pieniących do kąpieli