Senes. Gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z podzwrotnikowych obszarów Afryki i Azji, jest też uprawiany w wielu rejonach o takim klimacie.

Pokrój:
Półkrzew dorastający do 1 m wysokości.

Liście:
Pierzastozłożone z 4 par jajowatolancetowatych listków.

Kwiaty:
Żółte, zebrane w grona. Kielich 5-działkowy, korona 5-płatkowa.

Owoce:
Niezbyt długie strąki owalnego kształtu.

Surowiec zielarski:
Leczniczą częścią rośliny są liście i strąki (owoc).

Skład chemiczny:
Liście i owoc senesu zawierają sennozydy A-D, A1, E i F (antraglikozydy), glikozydy rheiny = reiny (rhein-8-O-glukozyd) i aloe-emodyny, glikozydy naftalinowe, flawonoidy (kemferol, izoramnetyna), garbniki i gorycze. Liść senesu zawiera do koło 3% diantronoglikozydów (glikozydów diantronowych). W surowcu są również wolne antrachinony (rheina, aloe-emodyna, chryzofanol = chrisophanol). W liściach zawarty jest ciekawy alkohol cukrowy – pinitol, ponadto śluzy – nawet 10% (kwas galakturonowy, arabinoza, galaktoza, ramnoza).

Działanie

  • Na zaparcia, otyłość.
  • Choroby metaboliczne skóry.
  • Kuracje odtruwające (przeczyszczenie poprzedzające głodówkę lub preparaty regulujące metabolizm i odtruwające).
  • Hemoroidy, tętniaki, ryzyko pęknięcia naczyń w mózgowiu lub gałce ocznej(profilaktyka przez pęknięciem, aby w czasie defekacji, czyli oddawania kału nie naprężać zbytnio tłoczni jamy brzusznej i mięśni).
  • Kuracje wydalania pasożytów z przewodu pokarmowego.
  • Syropy senesowe lub napar senesowy z miodem zażywane w małych ilościach, ale często działają dodatkowo wykrztuśnie.
  • Senes wspomaga odchudzanie przez utratę wody z ustroju oraz upośledzanie przyswajania składników pokarmowych i nadużywany do tych celów doprowadza do utraty zdrowia, zaburzeń wodno-elektrolitowych, odwodnienia, silnego osłabienia oraz niedoborów pokarmowych.
  • Może więc być używany przy otyłości, ale rozsądnie i z przerwami. Polecam przy jego zażywaniu pić wody zdrojowe bogate w minerały.
  • Przy chorobach serca konieczne jest uzupełnianie diety w potas (pokarmy i wody zdrojowe bogate w potas, suplementy potasowe).

Napar
Około 1 g listków parzyć w szklance lub filiżance wrzącej wody. Pić 1 raz dziennie.

UWAGA:
Nie stosować w czasie ciąży i laktacji oraz przy zaburzeniach wodno-elektrolitowych, np. hipokaliemii. Nie nadużywać, aby nie spowodować utraty elektrolitów i wody. Może wywoływać ból brzucha (bolesne skurcze) tuż przed defekacją. Przedawkowany wywołuje silne skurcze i długotrwałe (kilka dni) biegunki. Senes wywołuje skurcze macicy.