Łodyga: Prosta, wzniesiona, rozgałęziająca się. Wysokość 30-100 (150) cm.
Liście: Liście ma siedzące nieparzystopierzaste, składające się z listków najszerszych w połowie długości, o nasadach zaokrąglonych lub krótko zwężonych.
Kwiaty: Pęd uwieńczone są dość okazałymi kłosowatymi kwiatostanami złożonymi z drobnych żółtych kwiatuszków o słabej, lecz bardzo przyjemnej woni. Dojrzałe hypancjum ma łącznie z haczykowatymi szczecinkami 6-12 mm długości i dojrzałe jest bruzdowane na całej długości. Ma na szczycie wzniesione, ukośne lub proste kolce. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a czasami do października.
Owoce: Typu niełupki.
Surowiec zielarski: Ziele.
Skład chemiczny: m.in. garbniki, gorycze, olejek eteryczny, flawonoidy i kwas salicylowy.
Zbieranie i suszenie: Od czerwca do sierpnia zbiera się kwitnące ziele przed zawiązaniem owoców. Ścina się je kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi i suszy rozpostarte cienką warstwą w miejscu przewiewnym i zacienionym lub w suszarni w temperaturze do 40 °C.
Działanie
- Napar korzystnie wpływa na procesy trawienia, pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
- Ogólnie wzmacniający, przeciwkrwotoczny.
- Hamujący krwawienia, zalecany.
- Pomocny w kamicy nerkowej, żółciowej, w zaparciach, nietrzymaniu moczu, biegunce, marskości wątroby, zapaleniu pęcherza moczowego i reumatyzmie.
- Wywar z kłączy był stosowany przez medycynę ludową do leczenia gośćca i gruźlicy płuc, z miernym skutkiem.
- Wywiera działanie ogólnie uspokajające, w niewielkim stopniu przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
- Zewnętrznie służy do okładów na drobne uszkodzenia naskórka, wypryski, egzemę i owrzodzenia żylakowe.
- Do płukania w zapaleniu jamy ustnej, gardła i nosa oraz do przemywania spojówek.
- Do irygacji w stanach zapalnych pochwy.
Napar (z ziela)
1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15 – 20 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Odwar (z ziela rzepiku)
2 łyżki ziela zalać 1 szklanką wody ciepłej i gotować łagodnie pod przykryciem 5-7 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Stosować zewnętrznie do okładów, irygacji i płukań. Wewnętrznie w biegunce pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki odwaru.