Gatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawleczona została także na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach oraz bardzo często, na żyznych siedliskach ruderalnych.
Skład: Superlektyna UDA - hamuje rozwój wirusów. Kwasy organiczne - mrówkowy i octowy, jak również histamina i acetylocholina, łatwo przyswajalne mikroelementy: wapń, fosfor, żelazo, siarka, potas, jod i sód. Są one potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Witamina K, flawonoidy i garbniki poprawiają krzepliwość krwi i wchłanianie wapnia. Zapobiega to krwawieniom. Flawonoidy i garbniki dodatkowo pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Witamina B2 (ryboflawina) - jej niedobór może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz stany zapalne błon śluzowych. Naturalne barwniki roślinne beta-karoten, chlorofil i ksantofil, witamina C, kwas pantotenowy, który działa przeciwzapalnie i zwiększa tępo regeneracji tkanek, olejki eteryczne, fitosterole, karotenoidy, serotoninę.
Działanie
- Poprawia stan cery, paznokci i włosów nadając im piękny połysk.
- Oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, co wykorzystuje się podczas leczenia dny moczanowej.
- Wzmacnia układ odpornościowy poprzez stymulację leukocytów, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe.
- Liście mają działanie przeciwalergiczne i oczyszczają zatoki, dlatego herbata z pokrzywy jest zalecana podczas leczenia kataru siennego.
- Wpływa na emisję enzymów z trzustki, przez co obniża poziom cukru we krwi.
- Dostarcza dużo żelaza co przeciwdziała niedokrwistości, anemii i słabemu krzepnięciu krwi. W efekcie zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów we krwi, co przekłada się na lepsze krążenie i wydolność fizyczną.
- Zapobieganie tworzenia się piasku nerkowego, dlatego stosuje się ją jako suplement diety podczas leczenia chorób.
- Wykorzystywana jet także do leczenia prostaty i zapaleń dróg moczowych.
- Wspomaga trawienie, przez pobudzenie żołądka do emisji soków trawiennych.
- Zapobiega wrzodom żołądka i jelit.
- Pomaga pozbyć się flegmy z narządów oddechowych i oczyszcza zatoki.
- Przeciwdziała schorzeniom wątroby i dróg żółciowych, chorobom śledziony.
- Liście przejawiają tendencje do łagodzenia obrzęków i skurczy, a także zapalenia nerwów kończyn, rwy kulszowej i lumbago.
- Wyciąg z korzenia ma działanie przeciwgrzybicze.
- Wyciągi wodno-alkoholowe z korzenia, zawierające sitosterole wykorzystywane są w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, w początkowym stadium choroby.
- Istnieją doniesienia pokazujące, iż ukłucia pokrzywy mają działanie przeciwbólowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
UWAGA: W przypadku cyst, nowotworu macicy i krwotoków spowodowanych polipami nie należy przyjmować pod żadną postacią pokrzywy. Podobne przeciwwskazania występują w wypadku innych chorób leczonych chirurgicznie. Pomimo zastosowania wyciągu z pokrzywy w leczeniu nerek przed rozpoczęciem przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem. Wywaru, soku ani nalewek nie należy łączyć z lekami przeciwcukrzycowymi, ponieważ wzmacniają ich efekt.