Gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych. Jest jedynym dziś żyjącym liściastym drzewem nagozalążkowym. Pochodzi z Chin. Jest rośliną światłolubną, nie znosi stanowisk ocienionych, na których zamiera. Odporny na mróz.
Pokrój: Dorasta do wysokości 30-40 metrów. W Europie do 28 metrów. Korona młodych okazów stożkowata, gałęzie odrastają prostopadle do pnia lub kierują się ukośnie, z czasem konary wyginają się ku dołowi, wierzchołek zaokrągla się i cała korona staje się cylindryczna.
Pień: Prosty, "strzałowaty". Kora bruzdowana, szarobrunatna, u starszych egzemplarzy głęboko spękana. Gałęzie osadzone na pniu prostopadle. Gałązki zróżnicowane na żółtawopopielate długopędy i gęsto ustawione na nich krótkopędy, o charakterystycznych wałeczkach, będących pozostałościami po opadłych łuskach i liściach (do ok. 4 cm długości).
Liście: Pąki są grube i ostro zakończone. Mają zieloną bądź czerwoną barwę. Liście są skrętoległe na długopędach, blaszka liściowa klapowana, na krótkopędach są gęsto skupione i ułożone okółkowo po 5-8, a blaszka liściowa jest wachlarzowata. Kształt szerokowachlarzowaty, blaszka skórzasta, twarda, zielona, aparaty szparkowe jak u okrytozalążkowych na spodniej stronie liści, o unerwieniu widlastym, rozgałęziającym się dychotomicznie, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty.
Kwiaty: Roślina dwupienna. Kwiaty męskie to żółte kotki o długości 2–4 cm. Pojawiają się późną wiosną. Bardzo mocno pylą; pyłek przenoszony jest na odległość do 1,5 km. Kwiaty żeńskie to dwa nagie zalążki o długości 4 mm. Umiejscowione są na długiej szypułce (4 cm długości) na krótkopędzie. Liczba kwiatów przeważnie parzysta. Nie zawsze oba zalążki rozwijają się.
Owoce: Nasiona są żółte, na długiej szypule, otoczone mięsistą osnówką. Prażone nasiona są jadalne. Osnówki maja nieprzyjemny zapach zjełczałego masła.
Działanie
- Miłorząb jest używany jako środek opóźniający starzenie, szczególnie w układzie krwionośnym i nerwowym. Wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego jest zalecany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu oraz osobom starszym z objawami demencji takimi jak: dezorientacja, utrata pamięci, bóle głowy, depresja, zawroty głowy, szum w uszach oraz skarżącym się na skurcze nóg spowodowane upośledzonym przepływem tętniczym.
- Zmniejsza ryzyko raka..
- Uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne.
- Witamina K wpływa na proces regulacji krzepnięcia krwi, witamina PP, która uszczelnia naczynka, chroniąc je przed pękaniem, rutyna zmniejsza łamliwość, kruchość i przepuszczalność naczyń, ekstrakt z miłorzębu japońskiego uelastycznia ściany naczyń.
- Flawonoidy zawarte w Ginkgo Biloba mogą okazać się pomocne w leczeniu i zapobieganiu uszkodzeniom siatkówki o podłożu nie zapalnym, lecz naczyniowym, związanym z zaburzeniem dostawy krwi do tkanek oka.
- Pomaga na miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych towarzyszy gdy zwężone i niedrożne naczynia tętnicze nie doprowadzają do mięśni odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu.
- Zapobiega efektowi zimnych stóp.
UWAGA: W sporadycznych przypadkach obserwowano: rozstrój żołądka, bóle i zawroty głowy. Ponieważ miłorząb zmniejsza agregację płytek krwi, występuje więc pewne ryzyko wewnątrzczaszkowych krwotoków. Należy zachować szczególną ostrożność łącząc go z lekami zmniejszającymi agregację płytek krwi (aspiryna, warfaryna). Istnieją także badania wykazujące, że duże dawki miłorzębu japońskiego mogą być szkodliwe dla zdrowia, np. mogą przyczyniać się do powstawania udarów.