Bylina z rodziny bobowatych. Rodzimy obszar jej występowania to Libia,środkowa i zachodnia część Azji, Syberia, Mongolia, Kaukaz oraz wschodnia i południowa część Europy. Jest też uprawiana w wielu regionach świata. Znana od wieków roślina lecznicza.

Pokrój:
Roślina zielna o mocnym, zdrewniałym kłączu dorastająca do 1,5–2 m długości, z którego wyrasta wysoka łodyga sięgająca do 1,8 m wysokości.

Liście:
Nieparzystopierzaste, skórzaste, gruczołkowato punktowane, ciemnozielone, złożone z 9-17 liści kształtu jajowatego z ostrym zakończeniem.

Kwiaty:
Drobne, motylkowe, koloru jasnolilowego, fioletowego, zebrane w wyprostowane, groniaste kwiatostany umiejscowione w kątach liści. Każdy kwiat z 10 pręcikami (9 zrośniętych i 1 wolny) oraz 1 słupkiem. Kwitnienie przypada na miesiące czerwiec – lipiec.

Owoce:
Strąk 3-6 nasienny

Korzeń:
Gruby, długi do 1,5 m, silnie rozgałęziony pokryty brązowawą, skorkowaciałą warstwą. Pod korą w kolorze siarkowożółtym.

Skład chemiczny: Korzeń zawiera 5—14% glicyryzyny dającej smak słodkawy (jest 40 razy słodsza od cukru). Zawiera również glikozydy, garbniki, olejki eteryczne, flawony i fitoncydy.

Działanie:

  • Działa rozkurczowo, używany jest jako środek wykrztuśny, przeczyszczający, moczopędny.
  • Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i pobudza przemianę materii, zapobiega wzdęciom oraz kolce jelitowej.
  • Wpływa korzystnie na wydzielanie hormonów.
  • Dobre rezultaty uzyskano w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przy długotrwałym stosowaniu może jednak doprowadzić do nadmiernego uwodnienia się tkanek, obrzęków i innych dolegliwości. zastosowanie
  • Jest to dobry środek przeciwzapalny.
  • Działa przeciwalergicznie.
  • Wykorzystuje się ją często w terapiach przeciwnowotworowych, podnosi odporność organizmu, stymulując jego immunologiczny układ.
  • Przynosi ulgę w owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy.
  • Zatrzymanie wody w organizmie jest szkodliwe, w kosmetyce jednak wykorzystuje się tę właściwość lukrecji w walce z wrażliwością i suchością cery dojrzałej.
  • Pobudza krwawienia miesięczne.

UWAGA:
Niewskazana dla osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, zatrzymuje bowiem wodę w organizmie i wypłukuje potas. Niewskazana jest też do stosowania przez kobiety, które mają bolesne miesiączki, powoduje u nich wzdęcia i ból brzucha.

Zbiór:
Jesienią lub wczesną wiosną. Wykopuje się korzenie roślin 3-lub 4-letnich. Rozmnażanie z sadzonek korzeniowych o długości około 20 cm z kilkoma oczkami. Może być uprawiana przez wiele lat w tym samym miejscu. Stanowisko słoneczne