Gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny lnowatych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami dziczeje.

Łodyga: Wzniesiona, prosta, cienka, naga, górą rozgałęziająca się. Ma wysokość 30-90 cm.

Liście: Ulistnienie skrętoległe. Liście lancetowate, zaostrzone, 3 - 5 nerwowe i bez gruczołów u nasady.

Kwiaty: Działki kielicha 3-5 nerwowe, ich krawędzie zaostrzone i delikatnie ząbkowane. Kielich 2-3 razy krótszy od korony. Niebieskie (czasami białe) płatki korony o długości ok. 2,5 cm. Kwitnie od czerwca do lipca.

Owoce: Torebki nasienne, pięciokomorowe, na szypułkach 2 - 5 razy dłuższych od owocu. Zawierają od 10 do 12 spłaszczonych oleistych nasion (patrz siemię lniane).

Surowiec zielarski: Nasienie lnu; spłaszczone, o kształcie podłużnie jajowatym. Łupina nasienia jest ciemna czerwonawobrunatna lub żółta, gładka, błyszcząca. Zawartość śluzu wynosi 3-8%. Jest on zawarty w skórce nasion. W siemieniu lnianym zawarty jest też olej lniany w ilości do 40%.. Surowiec zawiera również 20% białka oraz charakterystyczne diglikozydy cyjanogenne: linustatynę, neolinustatynę, ogółem około 1,5% (odpowiada to około 0,01-0,03% cyjanowodoru, który uwalnia się tylko z rozdartych i namoczonych nasion). W niedojrzałych nasionach występuje toksyczny aminokwas – linatyna.

Działanie:

  • Surowiec jest używany w stanie nie rozdrobnionym w postaci maceratów wodnych jako środek osłaniający w stanach zapalnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego (głównie żołądka).
  • Ma właściwości lekko przeczyszczające na skutek pęcznienia w jelitach.
  • Zewnętrznie surowiec jest stosowany w postaci okładów i kataplazmów jako środek przeciwzapalny. Do zewnętrznego stosowania nadają się także wytłoki po wyciśnięciu oleju.
  • Przy nieżytach żołądka, nadkwaśności, biegunce, niestrawności, owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy.

Zbiór i suszenie: Surowiec pochodzi w upraw i jest zbierany jako produkt uboczny przy uprawach lnu przemysłowego.
Len zawiera duże ilości śluzu, kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 ( podobnie jak w olejach rybnych), sole mineralne (magnez, żelazo, kobalt, miedź i cynk), enzymy, fitoestrogeny i pożyteczną dla organizmu lecytynę.

UWAGA: Śluz zwarty w lnie zobojętnia sok żołądkowy, co może mieć wpływ na wchłanianie innych leków. Dlatego zalecany jest co najmniej godzinny odstęp między stosowaniem lnu i innych leków.