Zwana też czasami l. lekarską wonną, bławatką, czyszczeczem. Gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego (Francja, Hiszpania, Andora,Włochy). Jest uprawiana w wielu krajach świata, również w Polsce.
Pokrój: Półkrzew o wysokości od 50 do 90 cm. Pędy wzniesione, w dolnej części zdrewniałe, górą zielone, pokryte srebrzystymi włoskami.
Liście: Naprzeciwległe, wąskolancetowate do równowąskich, całobrzegie o podwiniętych brzegach, całe pokryte srebrzystym kutnerem.
Kwiaty: Zebrane w poprzerywany kwiatostan. Kwiaty zebrane w nibyokółkach, osadzone po 3 – 5 w pachwinach liści. Kolor purpurowoliliowy do fioletowego, u podgatunków i odmian uprawnych także biały i różowy. Kielich o barwie ciemnoszarej do ciemnopurpurowej, 5-działkowy. Kwitnie lipiec-sierpień.
Korzeń: Wiązkowy, silnie rozgałęziony, osiągający ponad 2 m.
Surowiec zielarski: Kwiat lawendy. Przetwór: olejek lawendowy.
Skład chemiczny: Kwiaty zawierają przede wszystkim olejek eteryczny (w jego skład wchodzą: linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol) oraz barwniki (antocyjany), garbniki, cukry, związki mineralne.
Działanie:
- Zarówno surowiec jak i olejek mają działanie przeciwskurczowe, uspokajające i antyseptyczne.
- Jako środek żołądkowy działa wiatropędnie jednocześnie poprawiając trawienie.
- Lawenda ma działanie rozkurczowe i uspokajające.
- Stosuje się ją do kąpieli wzmacniających.
- Redukcja niepokoj psychiczny.
- Leczy pobudzenia.
- Na bezsenności.
- Na dolegliwości układu pokarmowego pochodzenia nerwowego.
- Wzdęia.
- W balneoterapii, leczenie problemów krążenia.
- Leczenie skurczów oraz bólów mięśniowych, neurologicznych, reumatycznych.
UWAGA: U niektórych osób, które cierpią na alergię, lawenda może wywołać podrażnienia albo zapalenie skóry. Stosowanie lawendy jest odradzane w czasie trzech pierwszych miesięcach ciąży.