Gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Pochodzi prawdopodobnie z południowo-zachodniej Azji. Obecnie nie występuje już w stanie dzikim, jedynie w uprawie.
Pokrój: Roślina roczna, sinawozielona, silnie aromatyczna, wysokość do 1,2 m.
Łodyga: Kreskowana, dęta, naga, gałęzista.
Liście: 3-4-krotnie pierzaste o nitkowatych odcinkach.
Kwiaty: Żółte w wieloszypułkowych baldachach, bez pokryw i pokrywek.
Surowiec zielarski: cała roślina ze szczególnym uwzględnieniem liści i nasion. Wszystkie części rośliny zawierają olejek eteryczny, m.in. karwon, felandren, limonen. Roślina posiada również flawonoidy i kumaryny. Koper jest bardzo zasobny w sole mineralne (wapń, żelazo, fosfor, prowitaminę A, witaminę D, E, K, B1, B2, B6, B12, H, bardzo duże ilości witaminy C.
Działanie:
- Napar z liści lub nasion działa lekko uspokajająco, wpływa korzystnie na proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi.
- Jest stosowany jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością.
- Na nieprzyjemny zapach z ust.
- Na brak pokarmu u matek karmiących piersią.
- Jest skuteczny na bóle głowy, wzdęcia, na "złe sny", nudności, kłucia w boku, szkorbut.
- Owoce kopru do dziś się zaparza i podaje przy niestrawności, wzdęciach, skurczach jelit, nawet niemowlętom.
- Napar z rozgniecionych owoców kopru podaje się przy zastarzałych powikłaniach oskrzelowych, przy krztuścu, dychawicy oskrzelowej i czkawce.
- Można też płukać naparem jamę ustną lub gardło. Owoc kopru ma działanie lecznicze.
Zbiór i suszenie: Liście zbiera się wiosną lub latem przed kwitnieniem, a nasiona latem, gdy już dojrzeją. Liści nie należy suszyć, gdyż tracą wtedy aromat, pokrojone można natomiast zamrozić.
Sztuka kulinarna: świeże liście dodaje się do sałatek, ziemniaków, jaj, zup i ryb. Pędy wraz z baldachami stanowią istotny składnik podczas kiszenia ogórków i papryki.
Napar dla dzieci
Rozdrobnić 1/3-1/2 łyżki owoców kopru ogrodowego i zalać 1 szklanką wody wrzącej. Naparzać pod przykryciem 15-20 min. Odstawić na 10 min i przece- dzić. Podawać dzieciom doustnie 1-3 łyżki, zależnie od wieku, 2-3 razy dziennie bezpośrednio po posiłkach, w zaburzeniach trawiennych; oseskom po 1/2-1 łyżeczce naparu, który można dodać do butelki z mlekiem lub podać doustnie po karmieniu.
Napar dla dorosłych
Rozdrobnić 1/2-1 łyżki owoców kopru ogrodowego i zalać 1 szklanką wody wrzącej. Naparzać jak wyżej. Pić 1/3-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie po posiłkach w mało nasilonych zaburzeniach trawiennych.