Przymiotno kanadyjskie. Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, rozprzestrzenił się także w innych rejonach świata. W Polsce jest obecnie rośliną bardzo pospolitą. Występuje na piaszczystych ugorach i w miejscach ruderalnych;na przydrożach, nasypach kolejowych, murach, itp.
Łodyga: Szorstka, wzniesiona, górą rozgałęziona. Wysokość przeważnie do 1 m.
Liście: Wąskie, lancetowate, z rzadka szorstko owłosione i orzęsione.
Kwiaty: Koszyczki małe, gęsto skupione w wiechę. W jednym koszyczku 25-45 kwiatów. Okrywa koszyczka naga, o długości 3-4 mm. Kwiaty brzeżne języczkowate, brudnobiałe, wyraźnie dłuższe od listków okrywy. Kwitnie od czerwca do października.
Owoce: Z puchem kielichowym.
Działanie:
- Napar z ziela przymiotna kanadyjskiego posiada właściwości przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe. Stosowany jest w przypadku ciężkich biegunek, czerwonki oraz w celu zahamowania krwawień, szczególnie tych z płuc, żołądka, menstruacyjnych oraz krwiomoczu.
- Napar wspomaga leczenie hemoroidów, chorób oskrzeli i nerek.
- Zewnętrznie napar służy do przymoczek w przypadku egzemy czy liszajów.
- Pomocniczo napar spożywany jest w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit, nieprawidłowej przemiany materii i reumatyzmu.
- Olejek z kwiatów przymiotna ma właściwości przeciwrobaczne, likwiduje pasożyty w przewodzie pokarmowym człowieka.
Napar
Jedną łyżeczkę suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez około 20 minut. Po upływie tego czasu mieszankę przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.