Gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz na Zakaukaziu i w Afganistanie. Jako roślina uprawna rozpowszechniona w różnych częściach świata. W Polsce może dziczeć i występować jako efemerofit (konopie siewne) lub kenofit (konopie dzikie) zajmujący siedliska ruderalne.
Łodyga: Zwykle osiąga 1,5 m wysokości, dorastając do 250 cm (w bardzo sprzyjających warunkach do 300 cm i więcej), rozgałęziona. Części zielone roślin (szczególnie żeńskich) pokryte gruczołowymi włoskami wydzielającymi intensywny zapach.
Liście: Dłoniastosieczne o trzech do siedmiu lancetowatych odcinkach, o piłowanym brzegu. Rośliny żeńskie posiadają gęstsze ulistnienie.
Kwiaty: Roślina dwupienna. Kwiaty żeńskie zebrane są po dwa w kątach dużych liściastych przysadek w kłosy pozorne bez okwiatu. Kwiaty męskie o pięciodzielnym okwiacie barwy białozielonkawej, zebrane w wiechokształtne wierzchotki[3] znajdujące się w kątach łuskowatych liści. Długość pojedynczego kwiatu do 6 mm.
Owoce: Gładkie, słabo lśniące jajowate orzeszki barwy szarożółtej o wymiarach 3,5–5 mm × 2,5–4 mm.
Działanie:
- Konopie zawierają pokrewną grupę składników określaną jako kaniflawiny. Sugeruje się, że te składniki przyczyniają się do korzystnego działania kanabinoidów takich jak analgezja (zmniejszenie odczucia bólu).
- Działanie przeciwzapalne i jako takie są bardziej efektywne od aspiryny.
- Siemię konopi stosuje się jako cenną odżywkę i równocześnie jako znakomity, prosty i naturalny lek, zwłaszcza dla dzieci schorowanych, osłabionych, blednicowych i niedożywionych na różnym podłożu i dla osób cierpiących na różne dolegliwości na tle awitaminozy, dla ozdrowieńców, wyniszczonych chorobą lub przez inne niesprzyjające okoliczności życiowe. W danych przypadkach stosuje się tzw. mleczko konopne.
- Łagodzenie nudności i wymiotów.
- Zwiększanie apetytu.
- Regulację objawów padaczki.
- Terapię jaskry, astmy, uzależnień i niektórych chorób psychicznych.
- Olej z tej rośliny zaś wykorzystywano w medycynie ludowej do zwalczania problemów skórnych, bowiem doskonale łagodzi stany zapalne, regeneruje i odżywia skórę, wobec czego jest idealnym produktem do wykorzystania w kosmetyce i farmakologii. Warte podkreślenia jest to, iż roślina ta zawiera wiele cennych substancji czynnych biologicznie, których nie znajdziemy w żadnej innej roślinie na świecie.
- Olej konopny hamuje agregację krwinek, zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału i zatoru.
- Olej może być stosowany w mieszaninie z wodą wapienną do leczenia ran i oparzeń. Ponadto do okładów na suche liszaje i wypryski. Może byc pomocny w pielęgnowaniu skóry z atopowym zapaleniem, łuszczycą i owrzodzeniami.
- Olejek zalecany przy chorobach paznokci, włosów.
- Przy chorobach reumatycznych, stwardnieniu rozsianym i nadciśnieniu. Doustnie przyjmować 1 łyżke oleju 1-2 razy dziennie lub w potrawach na zimno.
Surowiec: Owoce-nasionka. Zbiera się je wraz z górną, owocującą częścią pędu, najczęściej w wrześniu, krótko przed dojrzewaniem. Po dodatkowym wysuszeniu i wymłóceniu oczyszcza się je jak zboże.
Skład: Owoce konopi są niezwykle cenną odżywką, ale i znakomitym lekiem. Zawierają przede wszystkim duże ilości tłuszczu, olejku lotnego, bogactwo witamin, soli mineralnych (zwłaszcza cynku) oraz lecytynę, tak nieodzowną w sprawnym funkcjonowaniu tkanki nerwowej, substancje śluzowe oraz związki białkowe i inne.
Mleczko konopne
Około 100 g nasion konopi dobrze wypłukać na sicie pod bieżącą wodą, wsypać do moździerza lub zwykłego odpowiedniego garnka i utłuc na miazgę. Dolać do roztartej masy konopi około 3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody, ciągle rozcierając, aż do uzyskania mleczka, które następnie przecedza się przez sito lub rzadkie płótno. Tak uzyskane mleczko (szczyptą soli lub małym dodatkiem cukru) mogą zażywać nie tylko osoby z wyraźnymi oznakami awitaminozy, zaburzeń na tle nerwowym, w chorobach dróg żółciowych i inne, ale także ludzie zdrowi wypijając od 1-3 szklanek tego mleczka dziennie.
Zupa konopna
Kojarzy się bardzo silnie z wieczerzą wigilijną na Śląsku. Oto przepis: (w proporcji na 2-3 osoby na 2-3 dni): l/2 kg konopi dobrze przepłukać, wsypać do garnka, zalać do równości wodą i gotować do ukazania się białych kiełków (dość długo). Teraz uciera się ugotowane siemię lub mieli w maszynce do mielenia, dolewa częściami około 2-3 1 gorącej wody, przeciska przez sito, dolewa kleiku, sporządzonego z kilku łyżek mąki pszennej na mleku, dodaje szczyptę soli i gotuje. Podaje się z kaszą gryczaną na gęsto lub z grzankami.