Gatunek byliny należący do rodziny imbirowatych. Posiada wiele synonimów: kardamon cejloński, długi, indyjski, jawajski, zwyczajowo nazywany jest po prostu kardamonem. Występuje w stanie dzikim na Półwyspie Indyjskim i na Cejlonie, Chinach i Indonezji, przeniesiony i zaaklimatyzowany w Ameryce Środkowej.
Pokrój: Roślina zielna, osiągająca od 2 do 4 metrów wysokości.
Kłącze: Długie, bulwiaste.
Liście: Wąskolancetowate, osiągające 70 cm długości i ok. 8 cm szerokości.
Kwiaty: Osadzone po 3-6 w pachwinach wąskich, tępych przykwiatków. Kwiatostanem jest długie grono. Kielich trójząbkowy, korona zielonkawoseledynowa. Pręciki trzy, ale tylko jeden z płodnym pyłkiem.
Owoc: Trójkomorowe torebki, żółtawe do brunatnych, z drobnymi, brunatnymi do czerwonawych nasionami (nazywanymi kardamonem), zawierającymi ok. 9% olejku kardamonowego, który nadaje im ostry, korzenny zapach i smak.
Roślina przyprawowa: Nasiona są przyprawą znaną jako kardamon zielony, jedną z najdroższych (tuż po szafranie). Kardamon nazywany jest królową przypraw, obok króla przypraw czarnego pieprzu. Ma łagodny aromat i intensywny korzenny smak z wyraźną nutą kamfory. Odmiany: indyjski, nepalski, chiński. Wartość odżywcza - składniki na 100 g: kalorie: 229 kcal, proteiny: 10,2 g, tłuszcz: 2,2 g, błonnik: 20,1 g, wapń: 130 mg, żelazo: 4,6 mg, magnez: 173 mg.
Działanie:
- Dodawany do kawy lub herbaty - wzmacnia smak, jak też wzmaga ich działanie pobudzające.
- Stosowany w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych i w dolegliwościach żołądkowych.
- Stwierdzono również właściwości żółciopędne kardamonu.
- Kardamon również pobudza apetyt i reguluje funkcje układu trawiennego.
- Odświeża oddech.
- W upalne dni ochładza ciało.
- Wybiela zęby.
- Kardamon to świetny afrodyzjak, stosowany może więc być w przypadku zaburzeń sexualnych.
Nalewka kardamonowa
1:3 lub 1:5 – 3 razy dziennie po 5 ml doustnie; zewnętrznie do przemywania opryszczki, pleśniawek i wcierania we włosy przy łupieżu i łysieniu. Nalewką 1:3 (na alkoholu 40-60%) można wymieszać z miodem w proporcji 1:1 i stosować jako syrop wzmacniający serce, poprawiający samopoczucie i jako syrop przy kaszlu i przeziębieniu.
Napar kardamonowy 1 łyżeczkę kardamonu rozdrobnionego (pognieconego) zalać 1 szklankę wrzącej wody lub mleka, odstawić na 30 minut, osłodzić miodem. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Można podawać dzieciom.
Olejek kardamonowy 4-5 kropli 3 razy dziennie w mleku z miodem lub na miodzie.