Gatunek zawsze zielonego krzewu lub drzewa należący do rodziny cyprysowatych. Występuje na półkuli północnej od południowych krańców Arktyki po ok. 30°N w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Pokrój:
Zawsze zielony, powoli rosnący, prosty, od nasady rozgałęziony krzew, występuje również jako małe drzewo o wielu pniach, osiąga wysokość 0,5–6 m (w uprawie - do 12 metrów).

Kora:
Początkowo gładka czerwonawo brunatna, później szarobrunatna wzdłuż popękana, odpadająca w postaci łusek i włókien.

Liście:
Szpilkowate, przeważnie po trzy w okółku, daleko od siebie, prosto odstające, nie zbiegające w dół pędu, sztywne, kłujące, 10–28 mm długości i 1–2 mm szerokości, równowąskie do lancetowatych, na końcu tępe lub kolczasto zaostrzone, proste, zwykle szarozielone.

Kwiaty:
Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone dwupiennie. Pojawiają się jesienią w pachwinach liści okółków w środkowej części gałązek. Kwiaty męskie małe, podłużne, żółte, zwykle skierowane skośnie w dół,. Kwiaty żeńskie bardzo małe i niepozorne, zielonkawe, prosto wzniesione

Szyszki:
Niedojrzałe szyszkojagody są wielkości grochu, zielonkawe, bez soku, nieprzyjemne w smaku. Dojrzewają jesienią drugiego lub trzeciego roku, mają 6–9 mm średnicy, są czarnobrunatne, niebieskawo oszronione, na krótkich trzoneczkach.

Działanie:

  • W przypadku chorób dróg moczowych i żołądka. Działa moczopędnie i napotnie, pobudza wytwarzanie soków trawiennych.
  • W przypadku chorób żołądka, woreczka żółciowego, reumatyzmu i kaszlu.
  • Działa też dezynfekująco, zapobiega biegunkom i wzdęciom.
  • Pomaga na artretyzm.
  • Pomaga przy cukrzycy .
  • Przy nadczynności tarczycy.
  • Przy dłuższym stosowaniu wskazana jest przerwa w kuracji.

Surowiec zielarski:
Wykorzystuje się szyszkojagody, liście i samo drewno.

Zastosowanie:
Przyprawę stanowią suszone szyszkojagody o korzennym, lekko balsamicznym zapachu, przywodzącym na myśl zapach lasów i łąk. Ich smak jest korzenny, żywiczny, gorzkawo-słodkawySłużą głównie do przyprawiania dziczyzny oraz do przyprawiania ciemnych sosów (zawsze kilka jagód). Smakosze wysoko cenią smak kapusty kiszonej przyprawionej kilkoma jagodami jałowca. Napary, wyciągi wodne i nalewki, syropy, wino i piwo jałowcowe czy nawet powidła. Z owoców jałowca robi się gin.

Zbiór: Szyszkojagody jałowca zbiera się w rękawicach. Przebrane owoce suszy się w miejscu cienistym i przewiewnym. Przechowuje się je w workach, a w warunkach domowych w zamkniętym pojemniku.

Zawartość: Szyszkojagody zawierają do 2 % olejku lotnego, cukier inwertowany, gorzką juniperynę, żywice, gorycze, garbniki, różne kwasy, witaminę C i inne.