Nazywane także nenufarem lub lilią wodną. Gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych . Jeden. Jest to roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek objęty ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce. W stanie dzikim występuje w niemal całej Europie aż po Ural, na Bliskim Wschodzie po Izrael na południu i Iran oraz Kaszmir na wschodzie. Obecny na wyspach Morza Śródziemnego oraz w pasie wybrzeża Afryki północne, zdziczały w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce pospolity na niżu w naturze, także w uprawie; w stawach i oczkach wodnych.

Liście:
Długim ogonkiem (w zależności od głębokości wody nawet do 2,5 m), pływające na powierzchni wody. Liście są skórzaste, duże (do 30 cm średnicy), u nasady głęboko wycięte. Klapy u nasady liścia niemal zawsze są rozchylone.. Z wierzchu liście są zielone i pokryte woskiem, od dołu mają kolor fioletowy.

Kwiaty:
Białe, duże do 12 cm średnicy. Pozbawione są miodników. Kielich jest czterodziałkowy, z działkami od zewnątrz zielonkawymi, od wewnątrz białymi. Płatki korony liczne (do 20), dłuższe od kielicha, ułożone spiralnie i stopniowo przechodzące w liczne pręciki. Roślina kwitnie od czerwca do października (do kwitnienia wymaga temperatury wyższej niż 18 °C. Mają delikatny, łagodny zapach i trwałość 3-4 dni.

Owoc:
Wielonasienny, jagodopodobny, zielony, z kolistą nasadą. Owoce dojrzewają pod wodą. Po dojrzeniu odpadają od szypułki, przez jakiś czas unoszą się na wodzie, po czym pękają nieregularnie, uwalniając brunatnoczerwone nasiona.

Kłącze:
Grube, pełzające, walcowate, zwykle osiągające 5 cm średnicy i 50 cm długości. Zakorzenia się w dnie, zagłębione w osadach.

Surowiec zielarski:
Korzeń grzybienia, kwiat grzybienia świeży.

Działanie:

  • Wyciągi ze świeżych kwiatów są środkiem nasercowym i uspakajającym.
  • Działają ogólnie uspakajająco, nasennie oraz hamują pobudzenie seksualne.
  • Kłącza używano do pielęgnacji włosów, a z kwiatów produkowano wodę kwiatową.
  • Świeże liście przykładano przy schorzeniach skóry (wrzody, wypryski, róża).
  • Przy bólach głowy.
  • Napar z suszonych liści stosowano wewnętrznie przy schorzeniach układu oddechowego,
  • Wywar z korzenia pito przy chorobach macicy, a wywar z kwiatu przy białych upławach.

UWAGA:
Działanie toksyczne.Alkaloidy działają na ośrodkowy układ nerwowy człowieka i zwierząt gospodarskich, porażając korę mózgową. Przetwory należy stosować ostrożnie i nie przekraczać zalecanych dawek.