Jest warzywem, przyprawą i rośliną leczniczą znaną zwykle tylko pod nazwą rodzajową, jako czosnek. Pochodzi z Azji Środkowej[2], skąd rozprzestrzeniony został jako roślina uprawna do Europy i północnej Afryki, z czasem trafił na inne kontynenty.
Pokrój: Roślina zielna osiągająca 20-100 cm wysokości, z podziemną cebulą.
Łodyga: Wykształca się w postaci tzw. piętki w cebuli podziemnej i obłego głąbika zwieńczonego kwiatostanem w czasie kwitnienia. Cebulki rozrastając się uciskają na siebie wzajemnie i stają się kanciaste. Zewnętrzna powierzchnia ząbków jest wypukła, wewnętrzna – wklęsła.
Korzenie: Słabo rozwinięte, obecne tylko korzenie przybyszowe wyrastające z piętki. Najliczniejsze są w fazie wzrostu, przeciętnie sięgają na głębokość 20-30 cm. Po zakończeniu wzrostu korzenie zamierają.
Liście: Liście asymilujące długie (do 50 cm), równowąskie (o szerokości ok. 1 cm, rzadko do 2,5 cm), płaskie lub rynienkowate, o barwie od zielonej do niebieskawozielonej. Bruzdkowane, brzegiem szorstkie, na szczycie zaostrzone. Liczba liści asymilacyjnych świadczy o wielkości cebuli podziemnej.
Kwiaty: Kulisty kwiatostan jest w istocie pozornym baldachem. Składa się on z nielicznych białych lub jasnoróżowych kwiatów wyrastających na długich szypułkach (do 1,5 cm). Okwiat z 6 białoszarych listków osiągających 3 mm długości, dłuższych od 6 pręcików, wyrastających w dwóch okółkach. Słupek pojedynczy z trójkomorową zalążnią.
Działanie:
- Infekcje układu oddechowego.
- Ból gardła.
- Przeziębienie.
- Grypa.
- Infekcje ucha.
- Zmniejsza wydzielanie flegmy.
- Przy problemach związanych z układem pokarmowym.
- Przy pleśniawce jamy ustnej.
- Walczy z wirusami, pokonuje bakterie.
- Działa przeciwzakrzepowo.
- Skutecznie rozprawia się z pasożytami.
- Działa przeciwgrzybicznie.
- Dobra dla cukrzyków, silnie oddziałuje na naszą trzustkę i pobudza ją do wydzielania insuliny.
UWAGA: Czosnek nie jest wskazany przy kaszlu zabarwionym krwią, w przypadku gorączki towarzyszącej zapaleniu płuc. Nie powinien być podawany chorym na zaawansowane zapalenie nerek w ostrych zapaleniach żołądka i jelit (może zaostrzyć chorobę). W dużych dawkach czosnek i jego preparaty są niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci (nie powinien być w ogóle podawany niemowlętom poniżej 10 miesiąca życia)