Gatunek rośliny z rodziny cytryńcowatych. W stanie naturalnym występuje w górskich lasach i dolinach rzek Dalekiego Wschodu. Głównie w Rosji i Chinach. Jest to pnącze, łatwe w uprawie (ale – kwaśna gleba + dużo słoneczka), kwitnące na biało w maju i czerwcu, o dużych, koralowych gronach, które zbiera się jesienią. Rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Roślina mało wytrzymała na suszę, lubi stanowiska widne.

Łodyga:
Jest elastyczna i oplata pnie drzew. Dorasta od 10 do 15 m, o średnicy od 1 do 1,5 cm.

Liście:
Ogonkowe, ułożone w pęczkach. Eliptyczne lub odwrotnie jajowate, o długości 10 cm i szerokości 5 cm. Brzeg mają drobnoząbkowany, nasada jest klinowata. Na końcu są zaostrzone, po roztarciu przyjemnie pachną. Dekoracyjne.

Kwiaty:
Rozdzielnopłciowe o średnicy ok. 2 cm, zwisające na długich szypułkach, skupione po od 2 do 5 w kątach liści. Pachnące, o kolorze białym lub kremowym, a w okresie przekwitania różowawym.

Owoce:
Kłosowata kiść złożona z od 10 do 40 kulistych, soczystych, szkarłatnoczerwonych jagód o średnicy do 1 cm, które zawierają jedno lub dwa nasiona.

Surowiec zielarski:
Owoc, który zawiera witaminę C i witaminę E, pędy i nasiona.

Działanie:

  • Owoce zwiększają zdolności do pracy umysłowej i fizycznej.
  • Usuwają zmęczenie.
  • Poprawiają ostrość widzenia w ciemności.
  • Owoce są źródłem wielu witamin i leczniczych związków, o działaniu przede wszystkim uodparniającym, zawierają bowiem kwas cytrynowy, jabłkowy i winny, dużo witaminy C i E.
  • Z ususzonych gron robi się napar. Ma on działanie pobudzające, dodające energii, polecany przy zmęczeniu.
  • Pobudzający dla osób o niskim ciśnieniu i przy ospałości.
  • Ponieważ posiada on wiele silnie działających środków, podobno nie należy podawać go kobietom w ciąży.
  • Zewnętrznie polecany na oparzenia i trudno gojące się rany.

Roślina jadalna:
Z owoców sporządza się konfitury, dżemy. Soku używa się jako dodatek smakowy do win. Z kory i liści sporządza się napar, który może zastąpić herbatę. Owoce można ususzyć lub zrobić z nich sok. Sok można dodawać do herbatki.