Nazywana także borówką czerwoną .Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. W Polsce jest pospolita zarówno na niżu, jak i w górach. W niektórych rejonach Polski znana jako gogodze. Kwitnie od maja do lipca. Pokrój: Lekko pokładająca się krzewinka, dorastająca do 15–25 cm wysokości, o obłych, delikatnie omszonych gałązkach wyrastających gęstymi kępkami. Posiada zdrewniałe, silnie rozgałęzione podziemne rozłogi.

Liście:
Zimotrwałe, skórzaste, eliptyczne do odwrotnie jajowatych, o lekko podwiniętych brzegach, długości 10–25 mm. Strona wierzchnia ciemnozielona, błyszcząca, spodnia sinawozielonkawa, lekko matowa, o licznych ciemnych gruczołkach. Mają krótkie ogonki.

Kwiaty:
Zebrane w kwiatostan, tworzący grono, osadzone na krótkich szypułkach. Kolor biały z różowawym odcieniem do jasnoróżowych. Korona dzwonkowata, 4 – płatkowa, kielich błoniasty z 5 ząbkami, działki trójkątne, 8–10 pręcików. Znamię wystaje z kwiatu.

Owoce:
Błyszcząca jagoda, początkowo białokremowa, w czasie dojrzewania czerwieniejąca. Owoce bardzo trwałe dzięki zawartości kwasu benzoesowego. Smak gorzko-kwaskowaty.

Surowiec zielarski:
Liście borówki, owoce. Zawierają glikozydy: arbutynę, metyloarbutynę, erykolinę; kwasy organiczne, garbniki katechinowe, antocyjany, witaminy: B1, B2, PP, C.

Działanie:
  • Moczopędne, przeciwbiegunkowe, antyseptyczne i ściągające.
  • Liście zwiększają nieznacznie ilość wydalanego moczu oraz jonów sodowych i chlorkowych, działają bakteriobójczo w drogach moczowych.
  • Wyciągi stosowane są pomocniczo w stanach zapalnych przewodów moczowych, nerek, schorzeniach pęcherza, dnie moczanowej, kamicy nerkowej, reumatyzmie oraz dysfunkcjach przewodu pokarmowego (nieżyty, biegunki).
  • Owoce działają regulująco na czynności trawienne, stosowane raczej jako środek dietetyczny.

Sztuka kulinarna:
W Polsce, z owoców z dodatkiem gruszek robi się galaretki, które są niezastąpionym dodatkiem do ciemnych mięs i dziczyzny.

UWAGA:
Nie stosować dłużej niż kilka dni. Przeciwwskazania: Choroby wątroby, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią. Możliwe skutki uboczne: Przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić: bóle żołądka, nudności, wymioty.