Rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Liczy ok. 35 gatunków, rosnących dziko głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji

Łodyga:
Wzniesiona, rozgałęziona

Liście:
Jajowate, jasnozielone, błyszczące

Kwiaty:
Drobne, białe, w kątach liści w nibyokółkach na wierzchołkach łodyg. Kwitnie pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Surowiec zielarski:
Surowcem zielarskim jest ziele. Zawiera garbniki, saponiny, olejek eteryczny.
 
Działanie:
  • Stosowana jako lek regulujący trawienie, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego, jako lek rozkurczowy i żołądkowy.
  • Do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.
  • Wyciągi działają słabo rozkurczająco i wykrztuśnie.
  • Stosowana w zaburzeniach trawienia i w stanach zapalnych śluzówek.
  • Odwarów z ziela używa się do leczenia trudno gojących się ran i skaleczeń.
  • Odwar stosowany jest także jako dodatek do kąpieli leczniczych. W homeopatii stosowane są preparaty ze świeżych liści.

 UWAGA: 
Preparaty zawierające olejek nie powinny być stosowane w okresie ciąży i podawane niemowlętom.

Sztuka kulinarna:
Roślina przyprawowa.

Roślina kosmetyczna:
Dawniej bazylia była stosowana do odświeżających kąpieli.

Zbiór i konserwacja: Zbiór surowca przeprowadza się w początkowym okresie kwitnienia (od lipca do sierpnia), a niekiedy także we wrześniu (drugi pokos). Najbardziej wartościowe są liście kwiaty gdyż w nich znajduje się zbiorniczki aromatycznego olejku. Zebrany surowiec poddaje się suszeniu w warunkach naturalnych, w miejscu zacienionym i przewiewnym lub w suszarniach ogrzewanych w temperaturze do 35oC.

Skład chemiczny: Surowiec zawiera 0,5 - 1,5% olejku o zmiennym składzie (linalol, eugenol, estragol, ocymen, cyneol i inne.) Skład olejku zależy w znacznej mierze od odmiany hodowlanej bazylii. Ponadto surowiec zawiera związki saponinowe, flawonoidy (pochodne kemferolu i kwercetyny), kwas kawowy i eskulozyd. W lecznictwie najbardziej cenione są odmiany bazylii o wysokiej zawartości linalolu i eugenolu. Surowiec zawiera także składniki mineralne (około 9%), a wśród nich znaczne ilości potasu, fosforu, magnezu i wapnia