Rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny mimozowatych. Liczbę gatunków ocenia się na ok. 1300. Występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej całego świata, Afryce, Australii i Tasmanii, Azji najliczniejsze w Indiach i na Półwyspie Indochińskim. Na półkuli zachodniej północna granica zasięgu przebiega przez Teksas i Nowy Meksyk. Akacje stanowią często składnik flory stepów i sawann.
Liście: Pierzaste, ułożone skrętolegle, pojedyncze lub podwójne, niekiedy złożone. Często właściwe liście są silnie zredukowane, a "liście" stanowią liściaki czyli przekształcone ogonki (długość od 5 mm do 30 cm) o zróżnicowanym kształcie. Zarówno liście jak i liściaki zaopatrzone są w przylistki, które często przekształcają się w ciernie, osiągające nawet do 12 cm długości.
Kwiaty: Małe, cztero- lub pięciokrotne, obu lub rozdzielnopłciowe, zebrane w 10 do 100 w główki lub kłosy. W każdym kwiecie posiadającym organy męskie znajdują się liczne (często ponad 50) pręciki o barwie kremowej, żółtej lub pomarańczowej z reguły wystające ponad okwiat.
Owoc: Pękający lub niepękający strąk, podłużnie jajowaty lub równowąski, zazwyczaj z przewężeniami między nasionami. Niektóre akacje wydzielają alkaloidy, głównie z rodziny tryptamin, przeważnie są to dimetylotryptamina, N-metylotryptamina, 5-MeO-DMT, 5-MeO-NMT.
Surowiec: kora, kwiaty, strąki.
Skład chemiczny: Kwiaty zawierają olejek eteryczny, który wykorzystuje się do produkcji kosmetyków , oraz jako dodatek do kąpieli w leczeniu zbyt suchej i spierzchłej skóry. Z kory i strąków można wyodrębnić garbniki.
Działanie:
-
Kora akacji ma działanie przeciwzapalne i ściągające.
-
Odwarów używa się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
-
Pomaga przy biegunkach oraz pomocniczo nieżytach żołądka i jelit.
-
Przy chorobach skóry, w leczeniu nadmiernej potliwości stóp.
-
Przy stanach zapalnych gardła, jamy ustnej i dziąseł.
-
Do nasiadówek przy wypadających żylakach odbytu, do przemywania oparzeń.
-
Do kąpieli w przypadkach rozmaitych schorzeń skórnych krost, wyprysków, egzem, grzybicy.
-
Pomocniczo w leczeniu reumatyzmu oraz wyczerpania fizycznego i psychicznego.